Znaczenie tuszu i jego rodzaje

25-09-2020

W naszym prawie nie istnieją regulacje prawne dotyczące przypisania koloru tuszu do branży lub konkretnej działalności. Najbardziej podstawowym kolorem w pieczątce firmowej jest kolor czarny zaraz za nim niebieski. Niebieski zyskał na popularności gdyż świetnie odróżnia się od wydrukowanych dokumentów. Dawniej kolor pieczątki- odbicia tuszu był przepisany do konkretnych podmiotów. Kolorem czerwony odbijały się pieczątki administracji państwowej, przedsiębiorstwa państwowe, straż pożarna, sądownictwo i szkolnictwo. Zielony tusz był zarezerwowany dla straży granicznej, leśnictwa i rolnictwa. Kolor fioletowy był zaś podstawowym kolorem odbicia pozostałych. Niektóre firmy dopasowują kolor tuszu do swojego profilu działania sugerując się psychologią koloru.

Znaczenie koloru odbicia :

Niebieski- spokój i świeżość

Zielony- natura i harmonia

Czerwony- aktywność, energia oraz władza

Fioletowy- tajemniczość

Czarny- autorytet, spokój i wyciszenie oraz profesjonalizm

Rodzaje tuszu i ich zastosowanie

Tusz wodny- jak nazwa wskazuje powstaje na bazie wody oraz barwników, idealnie odbija się na papierze i daje możliwość dokładnego odwzorowania odbicia.

Tusz olejowy- jest gęstszy za sprawą swojej olejowej bazy, stosowany do odbicia na papierze o wyższej gramaturze, kartonie.

Tusz alkoholowy- na bazie alkoholu tusz jest stosowany do odbić na foli i innych gładkich powierzchniach ponieważ jest szybkoschnący