Suchy stempel – elegancja odbicia

07-02-2020

Suche stemple były wykorzystywane już w czasach starożytnych przez Greków. Z braku możliwości skorzystania z dzisiejszej technologii stemple były wykonywane z miękkiego kamienia lub kości słoniowej. W dzisiejszych czasach są wykorzystywane przez instytucje państwowe, szkoły i uczelnie oraz prywatne przedsiębiorstwa. Często możemy spotkać takie odbicie na certyfikatach/ dyplomach gdyż odbicie się nie rozmywa, tusz nie blaknie a podrobienie jest praktycznie niemożliwe. Wszystkie dokumenty oraz certyfikaty oznaczone suchym stemplem nabierają elegancji i klasy. Najlepszym efekt odbicia można uzyskać na papierze o gramaturze wyższej niż 100g. Doskonałym nośnikiem takich pieczęci są specjalne złote lub srebrne naklejki przystosowane do odbicia suchego stempla.

Często wzory takich pieczęci są zastrzegane w Urzędzie Patentowym, ponieważ często są to kancelarie notarialne lub adwokackie, instytucje państwowe czy uczelnie wyższe.

Odbicie stempla może być wklęsłe lub wypukłe w zależności od oczekiwań. Treść stempla można wycisnąć na materiale, papierze, skórze, kartonie itp. Ważne jest też to iż suchy stempel ma wysoką żywotność- nie wymaga wymiany tuszu.